Menu

5 KITA VE 7 DENİZDE HİZMET SUNUYORUZ

Robotik gemi,Atlas Okyanusu'nu geçecek

'Robotik Mayflower' gemisi Amerika Birleşik Devletleri'nin temelini oluşturan göçmenlerin kıtaya gelişinin 400. yıl dönümünde Atlantik Okyanusu'nu otonom bir şekilde geçmeye hazırlanıyor.

Mayflower gemisinin 1620'de Atlantik Okya…

Daha fazla

25 ülkeden 250 bunkerci İstanbul’da

DTO himayesinde yapılacak Uluslararası Bunkerciler Birliği (IBIA) yıllık toplantısı yarın akşam Deniz Ticaret Odası tarafından verilecek resepsiyon ile  başlıyor. Toplantı 25 ülkeden 250 delegeyle tarihindeki en yüksek katılımla yapılacak.…

Daha fazla

Japonya petrol gemilerini kendisi koruyacak

Japonya ordusu, Ortadoğu’dan yapılan petrol sevkiyatında güvenliği sağlamak için ABD öncülüğündeki koalisyona katılmak yerine kendi askeri gücünü bölgeye sevk edeceğini duyurdu.

Japonya, Ortadoğu’dan topraklarına yapılan pe…

Daha fazla

Cumhuriyet Kupası için yelken açacaklar

Kuşadası Belediyesi'nin katkılarıyla Kuşadası Yat Kulübü tarafından düzenlenecek olan Cumhuriyet Kupası Yelkenli Yat Yarışı 26-27 Ekim'de Kuşadası Körfezi'nde gerçekleştirilecek.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsam…

Daha fazla

Yakıtını deniz suyundan çeken bir tekne

Dünyanın dünyayı dolaşan ilk hidrojenle çalışan tekne olan Enerji Gözlemcisi Londra'ya demir attı. Güneş panelleri, rüzgâr türbini ve hidrojen yakıt-batarya sistemi bulunan teknenin en büyük enerji kaynağı deniz suyu...

Dün…

Daha fazla

Çin petrol şirketi, İran’dan çekildi

Çin Devlet Petrol Şirketinin (CNPC) dünyanın en büyük doğal gaz sahası olarak bilinen Güney Pars'tan çekildiği açıklandı.

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Çin Devlet Petrol Şirketinin (CNPC) dünyanın en büyük doğal gaz sa…

Daha fazla

Körfezi kirleten gemiye 1 milyon 772 bin lira ceza

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nce İzmit Körfezi'nde bağlı olduğu limanda balast döktüğü belirlenen, Cook Island bandıralı kuru yük gemisi için 1 milyon 772 bin liralık para cezası uygulandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çev…

Daha fazla

PRÜ’den Açık Deniz Stajı Forumu

Yarın (9 Ekim 2019 Çarşamba günü) saat 13:00 - 14:30 arası denizcilik fakülteleri ve yüksekokulları öğrencilerinin tamamlaması gereken açık deniz stajı ile ilgili hususların konuşulacağı “Açık Deniz Stajı Forumu” gerçekleştirilecek.…

Daha fazla

Viaport Marina’da sektörü buluşturan fuar

Uluslararası Boat Show Tuzla Fuarı, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Ana Sponsorluğunda, bugün Viaport Marina’da 4.kez kapılarını açıyor.

Gemi İnşa Sanayicileri Birliği GİSBİR’in ana sponsor olarak destek verdiğ…

Daha fazla

Türk boğazları otoban gibi çalışıyor

Çanakkale ve İstanbul boğazlarından yılın ilk 6 ayında 40 bin 880 gemi geçti. 2019'un ilk 6 ayında Çanakkale Boğazı'nı 71'i yedekli, 21 bin 26 gemi geçerken, bu rakam İstanbul Boğazı'nda 19 bin 854 oldu.

Ulaştırma ve Altyapı B…

Daha fazla

İzmir Körfezi’nde heyecan başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 27-29 Eylül tarihlerinde düzenlenecek İzmir Körfez Festivali, yelken yarışlarının yanı sıra konserler, gösteriler ve birbirinden keyifli etkinlikleri de beraberinde getiriyor.

Bu yıl üçünc…

Daha fazla

Egeli denizcilere tersane müjdesi!

Ege Bölgesi'nde denizcilik sektörü, en büyük beklentisi olan sivil deniz araçlarının bakım ve onarım ihtiyacını karşılayacak tersaneye kavuştu.

Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı Karşıyaka-Alaybey'de bulunan İzmir Tersanesi'nin, b…

Daha fazla

Bodrum Limanı’nda 6 aylık düzenleme çalışması

Muğla Büyükşehir Belediyesi Bodrum Limanı’nda Ekim ayında düzenleme çalışması başlatıyor. Limanda yapılacak düzenleme çalışmalarının 15 Ekim’de başlayacağı, 8 Nisan 2020’de tamamlanacağı bildirildi.

Muğla Büyükşe…

Daha fazla

Saudi Aramco'nun onarımı aylar sürecek

Suudi Arabistan milli petrol şirketi Saudi Aramco'nun, iki tesisine yapılan saldırıların ardından eski temposuna dönmesi için aylarca sürecek çalışma yapılması gerektiği belirtildi.

Suudi Arabistan yönetimi, daha önce Saudi Aram…

Daha fazla

İran İngiliz tankerini serbest bıraktı

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, Tahran yönetimi tarafından alıkonulan İngiltere'ye ait "Stena Impero" adlı petrol tankerinin yoluna devam edebileceğini söyledi.

İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, …

Daha fazla

Denizcilik sektörü Viaport Marina'da buluşuyor

Uluslararası Boat Show Tuzla Fuarı, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Ana Sponsorluğunda, 05 Ekim’de Viaport Marina’da 4.kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Gemi İnşa Sanayicileri Birliği GİSBİR’in ana sponsor …

Daha fazla

ZF'nin çevre dostu Deniz Sevk Teknolojisi her yerde

ZF Friedrichshafen AG emisyonsuz su yollarına ilişkin trendler ve gelişmelere ayak uydurmak amacıyla, entegre PTO'lu yeni ZF 8300 PTI gibi hibritli şanzımanlarla portföyünü genişletti.

Gerek iç sularda sefer yapan vapurlar, gerekse d…

Daha fazla

12 gemiye toplam 14 milyon ceza

Mersin'de denizi kirlettiği iddia edilen 12 gemiye toplamda 14 milyon lira para cezası verildi. Bölgede denetimlerin devam edeceği iletildi.

Mersin’de ocak-eylül döneminde denizi kirlettiği tespit edilen 12 gemiye toplam 14 milyon lira par…

Daha fazla

ABD, Dedeağaç limanı özelleştirmesine katılacak

ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Dedeağaç limanının stratejik öneme sahip olduğunu ve özelleştirilmesine katılmayı düşündüklerini belirtti.

ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt,  2010 yılında batan ve …

Daha fazla

Akademik Lomonosov’e Pevek'e demirledi

Rusya'nın yüzen nükleer enerji santrali Akademik Lomonosov, Moskova'nın taşınabilir nükleer reaktörler konusundaki deneyleri için önemli bir kilometre taşı olan Murmansk'a 4 bin 700 kilometre yol kat ettikten sonra  Arktik’e’ ulaştı.…

Daha fazla

Radyoaktif sular okyanusa boşaltılacak

Japonya Çevre Bakanı Yoşiaki Harada, Fukuşima Nükleer Santrali'nde depolanan radyoaktif su için tek seçeneğin doğrudan Pasifik Okyanusu'na tahliye olduğunu söyledi.

Japonya Çevre Bakanı Yoşiaki Harada, Tokyo Elektrik Enerjisi Şirket…

Daha fazla

Samsun'un üçüncü limanı Cengiz Holding'ten

Cengiz İnşaat'ın Samsun'a 3. limanı kurmak için sürdürdüğü çalışmalarda son aşamaya gelindi. Limanın 2020 yılının ilk aylarında faaliyete başlayacağı açıklandı.

Samsun'da Mobil Santral, Eti Bakır Samsun Tesisleri İşlet…

Daha fazla

"Dünya Liman Günleri Festivali"ne 345 bin kişi katıldı

Hollanda'nın Rotterdam kentinde 6-8 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen 42. Dünya Liman Günleri Festivali'ne 345 bin kişi katıldı.

Rotterdam Dünya Liman Festivali Vakfınca organize edilen ve "su festivali" olarak da bilinen etkinli …

Daha fazla

Japonya nükleer reaktörlerini tasfiye ediyor

2011'deki deprem ve tsunaminin ardından büyük bir nükleer felaket yaşayan Tokyo yönetimi, sekiz yıl sonra reaktörlerin yüzde 40'ını devreden çıkarma hazırlıkları yapıyor.

Japonya'nın ülkedeki nükleer reaktörlerin yüzde 40'ını …

Daha fazla

İkinci açık deniz ikmal gemisi denize indirildi

İspanyol Navantia Tersanesi, Kraliyet Avustralya Donanması (Royal Australian Navy /RAN) için ikinci açık deniz ikmal (AOR) gemisini denize indirdi.

Avusturalya Savunma Bakanı Linda Reynolds, Yardımcı Yağlayıcı İkmal sınıfı ikinci geminin …

Daha fazla

Rusya, 15 Rus LNG tankerini finanse ediyor

Rusya devlet kalkınma bankası VEB.RF, Novatek'in Arctic LNG 2 projesi için 4,5 milyar dolar değerinde 15 yeni LNG  gemisi finanse etmek için bir anlaşma yapacak.

Rus devletine ait  bir banka olan VEB.RF, serideki ilk altı geminin inşaat…

Daha fazla

Baltık Denizi'nde 18 ülke tatbikata başladı

NATO üyesi ve ortaklarından 18 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen "Northern Coasts" tatbikatının 13'üncüsü, Danimarka'nın Kopenhag limanında başladı.

NATO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, tatbikata, üye ve ortaklardan 18 …

Daha fazla

CMA CGM gemileri Arktik’i kullanmayacak

Fransa merkezli denizcilik şirketi CMA CGM, 500 gemisinin hiçbirinin iklim değişikliği nedeniyle açık olan Kuzey Buz Denizi rotasını kullanmayacağını açıkladı.

CMA CGM, 500 gemisinin hiçbirinin artık Kuzey Buz Denizi rotasını ku…

Daha fazla

Boğazı gemi trafiğine kapattıran dev platform

Bahama Adaları bayraklı dev bir petrol arama platformu İstanbul Boğazı'ndan geçiyor. Platformun geçişi nedeniyle İstanbul Boğazı transit gemi geçişlerine kapatıldı.

Marmara'dan İstanbul Boğazı'na giren dev geminin geçişi saat 08…

Daha fazla

Denizde av 1 Eylül’de başlıyor

Denizdeki av yasağı 1 Eylül’de kalkıyor, balıkçılar son hazırlıklarını yapıyor. Bu yıl hamsi ve istavrit bolluğu yaşanacağını belirten kaptanlar “Geçen yıl palamut çok çıktı, hamsi yoktu. Bu yıl tam tersi oldu. Vatandaş hamsiye doyacak ama palamu…

Daha fazla

"Başaran 2" ile Aliağa körfezi tertemiz olacak

Aliağa Belediyesi, deniz yüzeyine özel bakım için çalışmalarına başladı.Bu kapsamda "Başaran 2" isimli gemi vasıtasıyla yürütülen çalışmalar ile tüm Aliağa körfezi tertemiz bir görünüme kavuşturulacak.

Çevre ve deniz…

Daha fazla

Japonya’dan sıfır emisyonlu tanker

4 Japon firması, 2021’e kadar dünyanın ilk sıfır emisyonlu tankerini inşa etmek için güçlerini birleştirdi. Ortaya çıkacak projenin ürünü yüksek kapasiteli bataryalara sahip tankerler, Tokyo Körfezi’nde hizmet verecek.

Asa…

Daha fazla

Ukrayna, Rus tankerine el koydu

Ukrayna Herson Temyiz Mahkemesi, Kırım’da konuşlandırılmış Rusya Karadeniz Filosu için yakıt taşıyan “Mriya” (eski adı Vilga) gemisine el koyma kararı aldı.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana…

Daha fazla

Petrol yüklü tanker Kızıldeniz’de arızalandı

İran'a ait bir petrol tankeri, Kızıldeniz'de Suudi Arabistan'ın Yenbu Limanı yakınlarında arızalandı.

İran resmi ajansı IRNA'ya göre, İran Ulusal Tanker Şirketi Teknik Müdürü Ekber Cebel Ameli, İran bayraklı "HELM" adlı petrol tankeri…

Daha fazla

DAKSAR’ın enerjisi Petrol Ofisi’nden

Türkiye’nin lider akaryakıt şirketi Petrol Ofisi, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan sonra denizi amatör ve sportif amaçla kullananlara yönelik en fazla kurtarma operasyonu gerçekleştirerek denizcilerin gönlünde taht kuran DAKSAR’ın yakıt sponsoru o…

Daha fazla

MAMMAD AMIN RASULZADEH gemisi dünya sularında

Palmali Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mubariz Mansimov Gurbanoğlu, MAMMAD AMIN RASULZADEH gemisiyle ilgili olarak, "Filomuza liderlik yapacak. Bu gemi; düzgün, şeffaf ve insanların hayrına olacak yükler taşıyacak" dedi.

Palmali Ho…

Daha fazla

Taranto port 49 yıllığına Yılport'un

Taranto port 49 yıllığına Yılport'un YILPORT Holding, İtalya'nın topuğunda bulunan Taranto San Cataldo Konteyner Terminali'nin, 49 yıllık işletme imtiyaz haklarını alarak, İtalya'da ilk Terminali portföyüne ekledi.Sözleşme, Yıldırım Holding'in Ba…

Daha fazla

Rusya ve Türkiye arasında RO-RO hattı açılabilir

Rusya Ulaştırma Bakanlığı, Rusya ve Türkiye arasında RO-RO tipi doğrudan gemi taşımacılığı hattının açılabileceğini belirtti.

İlgili kararın, Antalya’da düzenlenen Türkiye ile Rusya Hükümetlerarası 16. Dönem KEK Toplantısı’n…

Daha fazla

PO Marine’den rekor

PO Marine, tarihinin en büyük yakıt ikmalini Alman bandralı Hamburg Express adlı konteyner gemisine sağladı. Gemiye 5 bin metrik ton (mt) yakıt ikmali yapıldı. 

Petrol Ofisi’nin denizcilik yakıtları markası PO Marine, tarihinin en b…

Daha fazla

Gemi boyaları ile ilgili yönetmelik yayınlandı

Gemi karinalarındaki organik kirlenmeyi önleyici sistemlerde kullanılan bileşiklerin, insan sağlığı ve deniz çevresi üzerindeki olumsuz etkisini azaltmaya ve ortadan kaldırmaya yönelik düzenlemeye gidildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bak…

Daha fazla

Palmali'nin LUKoil üzerindeki zaferi

Rusya'nın en büyük petrol şirketlerinden biri olan LUKoil, Palmali Şirketler Grubu'na 260,9 milyon ruble tazminat ödeyecek. 

Bunun sebebi, LUKoil'in Palmali Gemicilik şirketine ait petrol tankerlerini kiraladığı için oluşan borctur.…

Daha fazla

Hürmüz Boğazı’ndaki ABD gemilerine ‘donanma’ eşlik edecek

ABD'nin yeni Savunma Bakanı Mark Esper, Hürmüz Boğazı'ndaki Amerikan gemilerine donanmanın eşlik edeceğini duyurdu. Esper, "İngilizler kendi gemilerine eşlik ediyor. Biz de risk değerlendirmesine göre kendi gemilerimize eşlik edeceğiz” dedi.…

Daha fazla

M/T Baltic Mariner

Palmali Holdinge ait Malta bayraklı, 130 metre boyunda, 16 metre genişliğinde ve 6 bin 623 DWT taşıma kapasitesine sahip M/T BALTİC MARINER isimli nehir tanker yeni sefere tam hazır. Rotamız belli.

Nakliye söz konusu olduğunda, Palmali…

Daha fazla

Hürmüz Boğazındaki tansiyon İskenderun Limanı'nda yük trafiğini arttıracak

İskenderun Limanı Transit Bölge İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ünlü, Hürmüz Boğaz’ında yaşanan gerilimden dolayı İskenderun Körfezi'nden Ortadoğu'ya yük trafiğinin artacağını söyledi.

İsken…

Daha fazla

Güney Kore gemisine korsan saldırısı

Güney Kore'ye ait bir gemi Singapur Boğazı yakınlarında korsanların saldırısına uğradı.

Yonhap'ta yer alan habere göre, Güney Kore Deniz ve Balıkçılık Bakanlığı yaptığı açıklamada korsanların bir tekneyle yanaştıkları, "CK Bluebell"…

Daha fazla

Son dakika... Kriz büyüyor... Gemileri ele geçirdi

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Hürmüz Boğazı'nda İngiltere'ye ait 2 petrol tankerini alıkoydu. İngiltere Dışişleri Bakanı 2 İngiliz tankerinin alıkonulmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. İngiliz basınında yer alan haberlere göre gelişmeler…

Daha fazla

7 gün bekleyebilecekler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan,"Türk Boğazlarından uğraksız geçiş yapan gemilerin zorunlu gereksinimlerini karşılamak üzere bekleme sürelerinin 2 günden 7 güne çıkaracak mevzuat değişikliğinde sona gelmiş bulunuyoruz. İnşallah, b…

Daha fazla

Rusya, kutuplar için yeni cruise gemisi inşa edecek

Rus devlet şirketi Birleşik Gemi İnşaatı Şirketi (OSK), buza karşı dayanıklı cruise gemileri inşa ederek meraklılarını Arktik Okyanusu’na götürmeyi planladığını açıkladı.

Kutup turizminin parçası olacak gemilerin, Murm…

Daha fazla

Norveç'in petrol üretimi Haziran’da azaldı

Norveç’in petrol üretimi Haziran ayında bir önceki yıla göre yüzde 28 azaldı.

Norveç'in petrol üretimi 2019 yılı Haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28,2 azalarak 1 milyon 67 bin varil/gün oldu.

Haziran ayın…

Daha fazla

4 milyar dolarlık uçak gemisi 'Queen Elizabeth' su aldı

İngiltere'nin en yeni uçak gemisi Queen Elizabeth, bir sızıntının tespit edilmesi nedeniyle geçen ay çıktığı beş haftalık deneme seferini erken tamamlayarak limana çekildi.. ere'nin tarihteki en büyük ve en güçlü savaş gemisi diye nitelenen HMS Q…

Daha fazla