Menu

5 KITA VE 7 DENİZDE HİZMET SUNUYORUZ

Denizcilik sektörü Viaport Marina'da buluşuyor

Uluslararası Boat Show Tuzla Fuarı, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Ana Sponsorluğunda, 05 Ekim’de Viaport Marina’da 4.kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Gemi İnşa Sanayicileri Birliği GİSBİR’in ana sponsor …

Daha fazla

ZF'nin çevre dostu Deniz Sevk Teknolojisi her yerde

ZF Friedrichshafen AG emisyonsuz su yollarına ilişkin trendler ve gelişmelere ayak uydurmak amacıyla, entegre PTO'lu yeni ZF 8300 PTI gibi hibritli şanzımanlarla portföyünü genişletti.

Gerek iç sularda sefer yapan vapurlar, gerekse d…

Daha fazla

12 gemiye toplam 14 milyon ceza

Mersin'de denizi kirlettiği iddia edilen 12 gemiye toplamda 14 milyon lira para cezası verildi. Bölgede denetimlerin devam edeceği iletildi.

Mersin’de ocak-eylül döneminde denizi kirlettiği tespit edilen 12 gemiye toplam 14 milyon lira par…

Daha fazla

ABD, Dedeağaç limanı özelleştirmesine katılacak

ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Dedeağaç limanının stratejik öneme sahip olduğunu ve özelleştirilmesine katılmayı düşündüklerini belirtti.

ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt,  2010 yılında batan ve …

Daha fazla

Akademik Lomonosov’e Pevek'e demirledi

Rusya'nın yüzen nükleer enerji santrali Akademik Lomonosov, Moskova'nın taşınabilir nükleer reaktörler konusundaki deneyleri için önemli bir kilometre taşı olan Murmansk'a 4 bin 700 kilometre yol kat ettikten sonra  Arktik’e’ ulaştı.…

Daha fazla

Radyoaktif sular okyanusa boşaltılacak

Japonya Çevre Bakanı Yoşiaki Harada, Fukuşima Nükleer Santrali'nde depolanan radyoaktif su için tek seçeneğin doğrudan Pasifik Okyanusu'na tahliye olduğunu söyledi.

Japonya Çevre Bakanı Yoşiaki Harada, Tokyo Elektrik Enerjisi Şirket…

Daha fazla

Samsun'un üçüncü limanı Cengiz Holding'ten

Cengiz İnşaat'ın Samsun'a 3. limanı kurmak için sürdürdüğü çalışmalarda son aşamaya gelindi. Limanın 2020 yılının ilk aylarında faaliyete başlayacağı açıklandı.

Samsun'da Mobil Santral, Eti Bakır Samsun Tesisleri İşlet…

Daha fazla

"Dünya Liman Günleri Festivali"ne 345 bin kişi katıldı

Hollanda'nın Rotterdam kentinde 6-8 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen 42. Dünya Liman Günleri Festivali'ne 345 bin kişi katıldı.

Rotterdam Dünya Liman Festivali Vakfınca organize edilen ve "su festivali" olarak da bilinen etkinli …

Daha fazla

Japonya nükleer reaktörlerini tasfiye ediyor

2011'deki deprem ve tsunaminin ardından büyük bir nükleer felaket yaşayan Tokyo yönetimi, sekiz yıl sonra reaktörlerin yüzde 40'ını devreden çıkarma hazırlıkları yapıyor.

Japonya'nın ülkedeki nükleer reaktörlerin yüzde 40'ını …

Daha fazla

İkinci açık deniz ikmal gemisi denize indirildi

İspanyol Navantia Tersanesi, Kraliyet Avustralya Donanması (Royal Australian Navy /RAN) için ikinci açık deniz ikmal (AOR) gemisini denize indirdi.

Avusturalya Savunma Bakanı Linda Reynolds, Yardımcı Yağlayıcı İkmal sınıfı ikinci geminin …

Daha fazla

Rusya, 15 Rus LNG tankerini finanse ediyor

Rusya devlet kalkınma bankası VEB.RF, Novatek'in Arctic LNG 2 projesi için 4,5 milyar dolar değerinde 15 yeni LNG  gemisi finanse etmek için bir anlaşma yapacak.

Rus devletine ait  bir banka olan VEB.RF, serideki ilk altı geminin inşaat…

Daha fazla

Baltık Denizi'nde 18 ülke tatbikata başladı

NATO üyesi ve ortaklarından 18 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen "Northern Coasts" tatbikatının 13'üncüsü, Danimarka'nın Kopenhag limanında başladı.

NATO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, tatbikata, üye ve ortaklardan 18 …

Daha fazla

CMA CGM gemileri Arktik’i kullanmayacak

Fransa merkezli denizcilik şirketi CMA CGM, 500 gemisinin hiçbirinin iklim değişikliği nedeniyle açık olan Kuzey Buz Denizi rotasını kullanmayacağını açıkladı.

CMA CGM, 500 gemisinin hiçbirinin artık Kuzey Buz Denizi rotasını ku…

Daha fazla

Boğazı gemi trafiğine kapattıran dev platform

Bahama Adaları bayraklı dev bir petrol arama platformu İstanbul Boğazı'ndan geçiyor. Platformun geçişi nedeniyle İstanbul Boğazı transit gemi geçişlerine kapatıldı.

Marmara'dan İstanbul Boğazı'na giren dev geminin geçişi saat 08…

Daha fazla

Denizde av 1 Eylül’de başlıyor

Denizdeki av yasağı 1 Eylül’de kalkıyor, balıkçılar son hazırlıklarını yapıyor. Bu yıl hamsi ve istavrit bolluğu yaşanacağını belirten kaptanlar “Geçen yıl palamut çok çıktı, hamsi yoktu. Bu yıl tam tersi oldu. Vatandaş hamsiye doyacak ama palamu…

Daha fazla

"Başaran 2" ile Aliağa körfezi tertemiz olacak

Aliağa Belediyesi, deniz yüzeyine özel bakım için çalışmalarına başladı.Bu kapsamda "Başaran 2" isimli gemi vasıtasıyla yürütülen çalışmalar ile tüm Aliağa körfezi tertemiz bir görünüme kavuşturulacak.

Çevre ve deniz…

Daha fazla

Japonya’dan sıfır emisyonlu tanker

4 Japon firması, 2021’e kadar dünyanın ilk sıfır emisyonlu tankerini inşa etmek için güçlerini birleştirdi. Ortaya çıkacak projenin ürünü yüksek kapasiteli bataryalara sahip tankerler, Tokyo Körfezi’nde hizmet verecek.

Asa…

Daha fazla

Ukrayna, Rus tankerine el koydu

Ukrayna Herson Temyiz Mahkemesi, Kırım’da konuşlandırılmış Rusya Karadeniz Filosu için yakıt taşıyan “Mriya” (eski adı Vilga) gemisine el koyma kararı aldı.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana…

Daha fazla

Petrol yüklü tanker Kızıldeniz’de arızalandı

İran'a ait bir petrol tankeri, Kızıldeniz'de Suudi Arabistan'ın Yenbu Limanı yakınlarında arızalandı.

İran resmi ajansı IRNA'ya göre, İran Ulusal Tanker Şirketi Teknik Müdürü Ekber Cebel Ameli, İran bayraklı "HELM" adlı petrol tankeri…

Daha fazla

DAKSAR’ın enerjisi Petrol Ofisi’nden

Türkiye’nin lider akaryakıt şirketi Petrol Ofisi, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan sonra denizi amatör ve sportif amaçla kullananlara yönelik en fazla kurtarma operasyonu gerçekleştirerek denizcilerin gönlünde taht kuran DAKSAR’ın yakıt sponsoru o…

Daha fazla

MAMMAD AMIN RASULZADEH gemisi dünya sularında

Palmali Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mubariz Mansimov Gurbanoğlu, MAMMAD AMIN RASULZADEH gemisiyle ilgili olarak, "Filomuza liderlik yapacak. Bu gemi; düzgün, şeffaf ve insanların hayrına olacak yükler taşıyacak" dedi.

Palmali Ho…

Daha fazla

Taranto port 49 yıllığına Yılport'un

Taranto port 49 yıllığına Yılport'un YILPORT Holding, İtalya'nın topuğunda bulunan Taranto San Cataldo Konteyner Terminali'nin, 49 yıllık işletme imtiyaz haklarını alarak, İtalya'da ilk Terminali portföyüne ekledi.Sözleşme, Yıldırım Holding'in Ba…

Daha fazla

Rusya ve Türkiye arasında RO-RO hattı açılabilir

Rusya Ulaştırma Bakanlığı, Rusya ve Türkiye arasında RO-RO tipi doğrudan gemi taşımacılığı hattının açılabileceğini belirtti.

İlgili kararın, Antalya’da düzenlenen Türkiye ile Rusya Hükümetlerarası 16. Dönem KEK Toplantısı’n…

Daha fazla

PO Marine’den rekor

PO Marine, tarihinin en büyük yakıt ikmalini Alman bandralı Hamburg Express adlı konteyner gemisine sağladı. Gemiye 5 bin metrik ton (mt) yakıt ikmali yapıldı. 

Petrol Ofisi’nin denizcilik yakıtları markası PO Marine, tarihinin en b…

Daha fazla

Gemi boyaları ile ilgili yönetmelik yayınlandı

Gemi karinalarındaki organik kirlenmeyi önleyici sistemlerde kullanılan bileşiklerin, insan sağlığı ve deniz çevresi üzerindeki olumsuz etkisini azaltmaya ve ortadan kaldırmaya yönelik düzenlemeye gidildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bak…

Daha fazla

Palmali'nin LUKoil üzerindeki zaferi

Rusya'nın en büyük petrol şirketlerinden biri olan LUKoil, Palmali Şirketler Grubu'na 260,9 milyon ruble tazminat ödeyecek. 

Bunun sebebi, LUKoil'in Palmali Gemicilik şirketine ait petrol tankerlerini kiraladığı için oluşan borctur.…

Daha fazla

Hürmüz Boğazı’ndaki ABD gemilerine ‘donanma’ eşlik edecek

ABD'nin yeni Savunma Bakanı Mark Esper, Hürmüz Boğazı'ndaki Amerikan gemilerine donanmanın eşlik edeceğini duyurdu. Esper, "İngilizler kendi gemilerine eşlik ediyor. Biz de risk değerlendirmesine göre kendi gemilerimize eşlik edeceğiz” dedi.…

Daha fazla

M/T Baltic Mariner

Palmali Holdinge ait Malta bayraklı, 130 metre boyunda, 16 metre genişliğinde ve 6 bin 623 DWT taşıma kapasitesine sahip M/T BALTİC MARINER isimli nehir tanker yeni sefere tam hazır. Rotamız belli.

Nakliye söz konusu olduğunda, Palmali…

Daha fazla

Hürmüz Boğazındaki tansiyon İskenderun Limanı'nda yük trafiğini arttıracak

İskenderun Limanı Transit Bölge İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ünlü, Hürmüz Boğaz’ında yaşanan gerilimden dolayı İskenderun Körfezi'nden Ortadoğu'ya yük trafiğinin artacağını söyledi.

İsken…

Daha fazla

Güney Kore gemisine korsan saldırısı

Güney Kore'ye ait bir gemi Singapur Boğazı yakınlarında korsanların saldırısına uğradı.

Yonhap'ta yer alan habere göre, Güney Kore Deniz ve Balıkçılık Bakanlığı yaptığı açıklamada korsanların bir tekneyle yanaştıkları, "CK Bluebell"…

Daha fazla

Son dakika... Kriz büyüyor... Gemileri ele geçirdi

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Hürmüz Boğazı'nda İngiltere'ye ait 2 petrol tankerini alıkoydu. İngiltere Dışişleri Bakanı 2 İngiliz tankerinin alıkonulmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. İngiliz basınında yer alan haberlere göre gelişmeler…

Daha fazla

7 gün bekleyebilecekler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan,"Türk Boğazlarından uğraksız geçiş yapan gemilerin zorunlu gereksinimlerini karşılamak üzere bekleme sürelerinin 2 günden 7 güne çıkaracak mevzuat değişikliğinde sona gelmiş bulunuyoruz. İnşallah, b…

Daha fazla

Rusya, kutuplar için yeni cruise gemisi inşa edecek

Rus devlet şirketi Birleşik Gemi İnşaatı Şirketi (OSK), buza karşı dayanıklı cruise gemileri inşa ederek meraklılarını Arktik Okyanusu’na götürmeyi planladığını açıkladı.

Kutup turizminin parçası olacak gemilerin, Murm…

Daha fazla

Norveç'in petrol üretimi Haziran’da azaldı

Norveç’in petrol üretimi Haziran ayında bir önceki yıla göre yüzde 28 azaldı.

Norveç'in petrol üretimi 2019 yılı Haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28,2 azalarak 1 milyon 67 bin varil/gün oldu.

Haziran ayın…

Daha fazla

4 milyar dolarlık uçak gemisi 'Queen Elizabeth' su aldı

İngiltere'nin en yeni uçak gemisi Queen Elizabeth, bir sızıntının tespit edilmesi nedeniyle geçen ay çıktığı beş haftalık deneme seferini erken tamamlayarak limana çekildi.. ere'nin tarihteki en büyük ve en güçlü savaş gemisi diye nitelenen HMS Q…

Daha fazla

Çanakkale Boğazı, transit gemi geçişlerine açıldı

Kuvvetli sağanak nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi üzerine transit gemi geçişlerine kapatılan Çanakkale Boğazı'nda ulaşım normale döndü.

Alınan bilgiye göre, Çanakkale’de dün geceden bu yana etkili olan sağanak nedeniyle kuz…

Daha fazla

Dünyanın en büyük konteyner gemisi yola çıktı

MSC Mediterranean Shipping Company'nin Genel Müdürü Jonathan Zhu, ‘MSC Gulsun 23,756 TEU'yu (yirmi fit eşdeğeri) taşıyabiliyor. 399,9 metre uzunluğunda ve 61,5 metre genişliğinde olan gemi, Qingdao, Şangay, Algeciras, Gdansk, Kaliningrad ve Rotte…

Daha fazla

Yatlar Karadeniz'e yelken açtı

"DADDralli Karadeniz 2019" etkinliğine katılan Yatlar 20-23 Temmuz tarihleri arasında HOPAPORT’a demir atacaklar.Yatçılar, Volos (Yunanistan) – İstanbul – Poti (Gürcistan) – İstanbul güzergâhında 74 günde 43 limana uğrayacaklar.…

Daha fazla

Amasra Limanında mendirek çalışması devam ediyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 13. Bölge Müdürlüğü’nce yapılan etüt çalışmaları neticesinde yatırım programına alınan Amasra Limanı’nın mendirek onarımı çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

AK Parti Bartı…

Daha fazla

Dünyanın ilk hibrit yolcu gemisi Norveç´ten yola çıktı

Zorlu iklim koşulları ve dalgalara dayanıklı olarak üretilen türünün ilk örneği yolcu gemisi 500 kişilik kapasiteye sahip. Normal motoru bio dizel yakıtıyla çalışan gemi, sadece bataryalar devreye girdiğinde 45-60 dakika arası yol alabiliyor.…

Daha fazla

Kruvaziyerler Galataport’u bekliyor

Dünyanın en nadide bölgelerinden olan İstanbul, hacmi 35 milyar dolar olan kruvaziyer turizminden her geçen gün daha fazla pay alıyor.

Geçtiğimiz yıllarda gerek bazı ülkelerle ilişkiler, gerekse limanların yetersizliği sebebiyle rotalar…

Daha fazla

"Denizaltı yangınının ayrıntıları açıklanmayacak"

Kremlin'den yapılan açıklamada, 14 kişinin hayatını kaybettiği denizaltı yangınının ayrıntılarının gizli bilgileri içermesi nedeniyle açıklanmayacağı bildirildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, 1 Temmuz'da 14 kişinin hayatın…

Daha fazla

Dünyanın en büyük konteyner gemisi suya indirildi

Dünyanın en büyük konteyner gemisi Güney Kore'de Samsung Heavy Industries tarafından teslim edildi.400 metre uzunluğundaki MSC Gülsün, dünyada 24 sıraya sahip ilk büyük gemi olma özelli taşıyor. MSC Gülsün, 61,5 metre genişliğe ve 23.000 TEU'luk …

Daha fazla

İhracatın 3'te 2'si "gemi"lerle yapıldı

Türkiye'nin ihracatı 5 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artışla 72,7 milyar dolara yükselirken, söz konusu ihracatın yaklaşık 3'te 2'si deniz yoluyla gerçekleştirildi. Deniz araçlarıyla yapılan ihracat 5 ayda 45,8 milyar dolar, ithalat…

Daha fazla

1 Temmuz gününü "Denizcilik ve Kabotaj Bayramı" olarak kutluyoruz

Türkiye Cumhuriyetinde, 20 Nisan 1926 Tarihinde kabul edilmiş olan kabotaj Kanunu, 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe girmiş ve bu Kanun, "Türkiye Limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk Vatandaş…

Daha fazla

Türkiye ile KKTC arasında sahil güvenlik alanında iş birliği

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), üçüncü ülkelerin izin almaksızın yaptığı petrol arama faaliyetlerinin tespiti dahil sahil güvenlik alanında kapsamlı iş birliği yapacak.

KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da 7 Şubat 2…

Daha fazla

Deniz yoluyla yapılacak seferlere düzenleme

Türkiye’deki liman ve iskeleler arasında yapılan düzenli seferlere ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelik, ülkedeki limanlarla yabancı ülke limanları arasındaki düzenli seferleri de kapsayacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan…

Daha fazla

Moody's, 2020 yılında küresel denizcilikle ilgili beklenti raporunu yayınladı

Moody’s’in sektör raporunda Yatırımcı Servisine göre 2020 yılında küresel denizcilik sektörü için görünüm, ABD-Çin ticaret gerilimleri ve dünya çapındaki düzenleyici risklerle dengelenmesi beklendiğinden daha yüksek kazanç bekleniyor.…

Daha fazla

Yemen'de doğal gaz boru hattına saldırı

Yemen'in güneydoğusundaki Şebva vilayetinde bulunan sıvılaştırılmış doğal gaz boru hattına saldırı düzenlendi.

Şebva'ya bağlı Rudum İlçesi Başkanı Muhammed Şekile, "Ülkenin doğusunda yer alan Marib ilindeki Safir doğal gaz sahas…

Daha fazla

Deniz yoluyla yapılacak seferlere düzenleme

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının "Deniz Yolu ile Yapılacak Düzenli Seferlere Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Türkiye'deki liman ve iskelel…

Daha fazla